טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

פעם אחת ולתמיד – מה זה אומר לראות 6/6?

עבור רבים מאיתנו, המונח “ראיית 6/6” מתקשר עם הראייה האולטימטיבית – חדה, מדויקת וברורה. התפיסה הזו מושרשת אצלנו כל כך חזק עד שהמושג “לראות 6/6”, כבר הפך לביטוי שגור בשפה היומיומית שלנו.

מה עומד מאחורי המספרים? איך הם נקבעים ומה המשמעות של “לראות 6/6”?

מה אומרים המספרים?

המונח ראיית 6/6 מתיייחס הוא מדד של חדות הראייה. חדות ראייה היא יכולתה המירבית של העין לזהות פרטים בעלי ניגודיות גבוהה (לדוגמה אותיות ומספרים). לכן מודדים את חדות העין בתנאים הכוללים ניגודיות מירבית: דפוס שחור על רקע לבן ותאורה טובה.

רואים 6:6

איך מודדים חדות ראיה?

חדות הראיה למרחק נמדדת באמצעות טבלה הכוללת אותיות/מספרים או צורות בגדלים שונים. במהלך בדיקת ראיה, מבקש האופטומטריסט לבדוק את האות או המספר הקטנים ביותר שהנבדק מסוגל לראות.

לצורך הבדיקה, מושיב האופטומטריסט את הנבדק במרחק של 6 מטר מלוח הבדיקה, ומבקש מהנבדק לקרוא את האותיות או המספרים המופיעים בשורות השונות בטבלה, החל מהשורה הגדולה ועד לשורה הקטנה.

הבדיקה נערכת עבור כל עין בנפרד, ולבסוף מודדים את חדות הראיה של שתי העיניים ביחד. בסיום הבדיקה נרשמות התוצאות של כל עין בנפרד והתוצאה של שתי העיניים ביחד.

מה אומרים המספרים המרכיבים את חדות הראייה?

התוצאה של בדיקת חדות הראייה מורכבת משני מספרים, המהווים שבר פשוט: מונה ומכנה (המכונה “השבר של סנלן”). המונה קבוע  (בד”כ המספר 6) ומציין את מרחק הבדיקה במטרים ממנו רואה הנבדק עצם כלשהו. המכנה מבטא את המרחק בו יצטרך לעמוד אדם שראייתו טובה ותקינה על מנת לזהות את אותו העצם. למשל:

  • אדם בעל ראיית 6/6 יזהה היטב עצם ספציפי ממרחק 6 מטרים.
  • אדם בעל ראיית 6/12 יזהה היטב את אותו העצם הספציפי ממרחק 3 מטרים.
  • אדם בעל ראיית 6/36 יזהה היטב את העצם הספציפי ממרחק של מטר אחד בלבד.

ככל שהמכנה בשבר גדל – חדות הראיה של הנבדק יורדת:

אדם בעל ראיית 6/12 יוכל לקרוא ממרחק של 3 מ’, את מה שהאדם בעל חדות ראייה 6/6, יקרא ממרחק של 6 מטרים.

באותו האופן:
אדם הרואה 6/6 יזהה ממרחק 6 מ’ אות שגודלה הוא 1 ס”מ
אדם בעל חדות 6/12, יוכל לזהות  ממרחק 6 מ’ אות שגודלה כפול, כלומר 2 ס”מ.

אז מהי חדות ראייה טובה?

  • חדות ראייה 6/6 תיחשב לחדות מצוינת.
  • החל מ-6/9 ומעלה, מדובר בחדות ראייה טובה.
  • חדות ראייה לא טובה היא חדות 6/15 ומטה.

בדיקת ראייה

מדוע חשוב לדעת מהי חדות הראייה שלי?

למרות ההבדלים, ייתכן וחדות הראייה לא תשפיע עליכם בחיי היום יום. חדות הראייה נלקחת בחשבון כשמדובר בנהיגה, אז נדרשת חדות ראייה של 6/12 ומעלה.

אם אתם סטודנטים וחדות הראייה שלכם קטנה מ-6/9 ייתכן שלא תצליחו לראות את הלוח בכיתה גדולה במיוחד, או שלא תוכלו לצפות בסרט קולנוע ולקרוא את הכתוביות ללא מאמץ.

הסרת משקפיים בלייזר נחשבת לפתרון מצוין עבור כל מי שמעוניין לשפר את חדות הראייה שלו ללא שימוש באמצעים אופטיים. הסרת משקפיים בלייזר פותרת את בעיית חדות הראייה על ידי מיקום התמונה בדיוק על רשתית העין.

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה