טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

תסמונת ראיית מחשב: חיים מול המסך

כיצד החיים מול מסכים משפיעים על הראייה שלנו, והאם יש לנו דרך לשנות את זה?

הם נמצאים בכל מקום ובכל שעה ביום – אנחנו פותחים את העיניים בבוקר וישר שולפים את הסמארטפון לבדוק מה פספסנו בלילה. אותו סמארטפון מלווה אותנו גם כל הדרך לעבודה, שם אנחנו מתנתקים ממנו, רק כדי להתחבר למסך המחשב. בערב, כשאנחנו חוזרים הביתה, אנחנו שוטפים את העיניים והמוח ונותנים להם מנוחה מול מסך הטלוויזיה, ובלילה שוב חוזרים אל הסמארטפון.

ולא רק שהם נמצאים סביבנו כל הזמן, הם גם מתקרבים אלינו יותר ויותר – ממסכי הטלוויזיה אותם היינו רואים ממרחק, עברנו לשימוש במסכים אישיים שהולכים ומתקרבים אלינו – המחשב, הטאבלט וכמובן הסמארטפון, משנים את הרגלי הראייה שלנו ודורשים מיקוד מקרוב.

אין ספק שהמסכים הופכים את חיינו לפשוטים יותר, וחלק יאמרו שאף מהנים יותר, אך לשהייה הממושכת יש גם השפעות שליליות, בהן גם השפעה על הראייה שלנו. אחת הדוגמאות היא תסמונת ראיית מחשב.

תסמונת ראיית מחשב חיים מול המסך


במה קריאה ועבודה מול מסך שונה מקריאת ספרים?

קריאה ממסך מחשב או הסמארטפון שונה מקריאת ספר, עיתון או כל חומר מודפס, גם בצורת הצגת האותיות וגם בצורת הקריאה.

בעוד אותיות ותמונות מודפסות הן בעצם תמונה רציפה, האותיות והתמונות אותן אנו רואים על מסך המחשב מוקרנות באמצעות פיקסלים, מה שממקשה על העין למצוא נקודת מיקוד ברורה על המסך.

ריבוי הפיקסלים גורם לשריר העין להשקיע מאמץ רב בניסיונות חוזרים למציאת המיקוד, בנוסף לעייפות הנובעת מהמאמץ, המאמץ המתמשך גם גורם לנו למצמץ הרבה פחות, מה שמוביל ליובש בעין.

הבדל נוסף הוא באופן הקריאה שלנו. זווית הראייה מול מחשב רחבה יותר מאשר בקריאת ספר, ולכן נדרשות יותר תנועות עיניים. בנוסף, בעוד ספרים אנו קוראים בדרך כלל במבט כלפי מטה, תנוחה בה העפעף העליון מכסה את מרבית העין ושומר על הלחות שבה, השימוש במסכי מחשב נעשה במצב אופקי, ויוצר חשיפת שטח פנים גדול יותר של פני העין לאידוי דמעות המוביל ליובש.

גורם נוסף שלא קיים בספרים ועיתונים הוא האור הכחול הנובע מהמסכים השונים. החשיפה המוגברת למסכים חושפת אותנו לאור הכחול שהם מפיצים, (חלק מהספקטרום של אור כחול קצר המתקבל בטווחים קצרים של עד חצי מטר). האור הכחול גורם ליובש בעיניים, המוביל לצריבה, וגם מעכב את הפרשת המלטונין, הורמון השינה.

תסמונת ראיית מחשב וכל השאר: הסימפטומים הנפוצים ביותר הנגרמים משימוש מרובה במסכים

תסמונת ראיית מחשב – (Computer Vision Syndrome = CVS). שימוש מוגבר במסכים לאורך זמן מוביל למגוון תופעות שכבר זכו לשם משלהן – תסמונת ראיית המחשב. מדובר כאן תופעות ראייה מגוונות דוגמת ראייה מטושטשת או כפולה, עיניים אדומות, עייפות כללית, צריבה ויובש בעיניים, דמע ורגישות מוגברת לאור, אובדן ריכוז ככל שמשך זמן הצפייה מתארך, ראייה לא ברורה למרחק עם הרמת המבט ועוד.

עייפות ראייה – עבודה ממושכת מול המחשב מתבטאת בתחושת מתח ומאמץ בעיניים הכוללת עיניים אדומות, דומעות, שורפות, מציקות ומגורות, ראייה מטושטשת, כבדות של העפעפיים, כאבי ראש, גב וצוואר.

עין יבשה – בזמן העבודה מול מסכי מחשב, תדירות המצמוץ של העין הולכת ופוחתת, עד לקצב מצמוץ איטי פי שלושה מקצב המצמוץ הטבעי.

איך מתמודדים עם תופעות אלה?

תסמונת ראיית מחשב היא דבר שאין להקל בו ראש, ולכן כל אדם העובד באופן יומיומי מול מחשב צריך להפנים את הנושא ולנקוט בשורת פעולות שיכולות להקל על מצבו. עבודה נכונה מול המסכים עשויה לסייע להפחתת הסימפטומים ושמירה על הראייה:

מצמצו בלי לעשות חשבון – מצמוץ מסייע לסיכוך העין ומונע יובש וגירויים. כדי לשמור על תכיפות המצמוץ גם בעבודה מול מסכים, מומלץ לתרגל מצמוץ יזום ומכוון. שבו מול המחשב ועפעפו בצורה יזומה למשך 2 דקות, פעולה זו תרענן את פריזמת הדמעות שעל המשטח הקדמי של העין וגם תכניס את הגוף לקצב מצמוץ נכון.

אם אתם עדיין סובלים מיובש, החזיקו תמיסת לחות לעיניים בסביבת העבודה והשתמשו בה במקרה הצורך.

עצרו להביט אל האופק – עצירת העבודה מול המסך אחת לעשרים דקות והתבוננות על נקודה רחוקה מסייעת לשחרר מתח. בחרו חפץ במרחב המרוחק לפחות 6 מ’ מכם והביטו בו במשך כחצי דקה. מומלץ גם לבצע הפסקות יזומות לכמה דקות במהלך יום העבודה.

הקפידו על תאורה מתאימה – עודף תאורה או חוסר תאורה בסביבת העבודה עלול להוביל לתחושת סינוור. עבודה בחדר חשוך בו המסך הוא מקור האור היחיד גורמת לעיניים למאמץ רב, אך גם עבודה בסביבה מוארת מדי גורמת לסינוור. הקפידו על תאורה נכונה, וודאו שאין השתקפויות על המסך ובמידת האפשר שבו עם הגב לחלון מואר או כסו אותו בוילון.

התאמת המשקפיים לעבודה מול מחשב – המשקפיים המשמשים אתכם ביום יום לראייה או לקריאה, אינם בהכרח מתאימים לעבודה מול מסכים, זאת מכיוון שהעיניים מגיבות באופן שונה לגירוי דיגיטלי. אם אתם מרכיבים משקפיים או עדשות מגע, ייתכן שעדיין תזדקקו למשקפיים בעלי עדשות המותאמות במיוחד למרחק ולזווית המסך.

ניתן גם כמובן לבצע הסרת משקפיים בלייזר

ניתן גם כמובן לבצע הסרת משקפיים בלייזר ובכך להקל על גורם שלישי שנכנס לתמונה בהתמודדות מול ריבוי המסכים – בעיות ראייה רגילות. גם לאחר ניתוח שכזה יש להכיר במגבלות שהמסכים הכניסו לחיינו ולהתמודד איתן על פי ההמלצות לעיל.

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה