טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

לראות את הסיכונים – מדוע השימוש בעדשות מגע מסוכן יותר מניתוח להסרת משקפיים בלייזר

אנשים רבים השוקלים האם לבצע ניתוח לייזר להסרת משקפיים, מכניסים לתוך מערכת השיקולים גם שיקולי סיכון ובטחון, מתוך מחשבה (מוטעית) שניתוח לייזר עלול להיות מסוכן ובעל סבירות גבוהה לסיבוכים.

האמת היא שניתוח לייזר להסרת משקפיים הוא אחד ההליכים הרפואיים הבטוחים ביותר. גם כשבוחנים את הניתוח להסרת משקפיים בלייזר מול החלופה – הרכבת עדשות מגע, ניתן לראות כי למרות החשש הקיים אצל אנשים רבים, הניתוח בטוח יותר מהרכבת עדשות מגע.

מדוע השימוש בעדשות מגע מסוכן יותר מניתוח להסרת משקפיים בלייזר

איך זה ייתכן? הרי בניתוח יש סיכונים משלו שאינם קיימים בהרכבת עדשות יומיומית?

ההבדל הגדול מבחינת סיכונים בין ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לבין הרכבת עדשות מגע הוא שהניתוח הוא סיכון קטן ביותר וחד פעמי. משהחלימה העין הסיכונים יורדים באופן משמעותי. לעומת זאת, עדשות מגע מהוות סיכון מתמשך לעין לאורך כל תקופת השימוש בהן. הסיבוכים בהרכבת עדשות מגע הם מצטברים ועשויים להתפתח לאורך זמן ולהופיע לפתע גם לאחר תקופה ארוכה. בנוסף, ישנם סיכונים שהם בלעדיים להרכבת עדשות מגע ואינם יכולים להתרחש בעקבות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר:

שימוש לא נכון בעדשות המגע – העדשה היא גוף זר המוכנס לעין ויוצר חיכוך מתמיד עם השכבה החיצונית של הקרנית. שימוש לא נכון בעדשות המגע, יוצר נזק לשכבת האפיתל כך שהיא אינה יכולה למנוע כניסה של חיידקים ובמקום עלולים להתפתח זיהומים ודלקות היכולים לפגוע בראייה ולגרום להצטלקות של פני הקרנית, כך שלא תתאפשר הרכבת עדשות מגע.

מהו שימוש לא נכון? עדשות מגע אינן מתאימות לשימוש בים או בבריכה בשל כניסת חיידקים ומזהמים לעדשה. גם שינה עם עדשות מגע עלולה לגרום לזיהומים בעין. בנוסף, לעדשות מגע יש תאריך תפוגה. לשימוש בעדשות מגע ללא תוקף עלולות להיות השלכות חמורות לבריאות העין.

שימוש בעדשות זמן ממושך ללא החלפתן, חוסר הקפדה על חיטוי נכון ושמירה על לחות ושינה עם העדשות, מגבירים פי עשרים את הסיכוי לסבול מדלקת קרנית ומכאבים ויובש בעיניים ובמקרים קיצוניים להוביל לפגיעה בראיה.

גם אם עושים הכל כמו שצריך ולפי ההוראות – תקלות בחומרי הניקוי של העדשות עלולות לגרום לזיהום קשה בקרנית. היו לפחות 2 מגיפות של עשרות/מאות זיהומי קרנית קשים בגלל חומר ניקוי פגום, אחת מהן בישראל.

דלקות וזיהומים  – הרכבת עדשות המגע כרוכה במגע פיזי של הידיים עם העין. הרכבת העדשה בתנאים לא הגייניים עשויה לגרום לזיהומים ודלקות. לפעמים זיהומים אלה מסתכמים באי נוחות זמנית אשר עוברת לאחר טיפול תרופתי, אך קיימים גם מקרים של פגיעה תמידית בקרנית העין.

מלבד זיהומים, הרכבה של עדשות מגע לתקופה ארוכה עלולה לגרום ליובש בקרנית העין, בצקת של הקרנית, הפרעות ופציעות שטחיות בקרנית, דלקות עפעפיים ואף תגובות אלרגיות לעדשות או לחומרי הניקוי.

על מנת למנוע התפתחות של זיהומים ודלקות יש לשמור על תנאי היגיינה נאותים הכוללים רחיצת ידיים עם סבון לפני הטיפול בעדשות, הימנעות מרחיצת העדשות במי ברז, חיטוי העדשות על ידי החומרים המתאימים המומלצים על ידי הרופא, והחלפתן בזמן.

מה הופך את ניתוח הלייזר לבטוח יותר?

מה הופך את ניתוח הלייזר לבטוח יותר?

טכנולוגיה מתקדמת – הטכנולוגיות לטיפולי לייזר בעיניים מתקדמות כל הזמן, המכשירים הופכים לידידותיים יותר וההליך הופך לבטוח הרבה יותר. הפתרונות הטכנולוגיים החדשים מאפשרים דיוק מקסימלי וכוללים מערכות בטיחות מתקדמות המלוות את כל שלבי ההליך.

התאמה אישית – ניתוח הסרת משקפיים בלייזר מתבצע לאחר שהרופא המנתח (ועדיף שיהיה מומחה קרנית) מתאים את ההליך והטכנולוגיה לכל מטופל ולכל עין באופן אישי.

שנים של ניסיון – ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא אחד מניתוחי העיניים הנפוצים ביותר, המאושר על ידי מנהל התרופות האמריקאי. הוא מהיר, יעיל וללא כאבים. עשרות מיליוני מטופלים שעברו את ההליך ברחבי העולם נהנים מראייה מצוינת ואורח חיים משופר, ללא התלות במשקפיים או בעדשות מגע.

לסיכום – הסיכון הכרוך בהסרת משקפיים בלייזר הוא נמוך מהסיכונים הכרוכים בשימוש בעדשות מגע. יחד עם זאת, חשוב תמיד לבחון ולמדוד את הסיכונים והיתרונות בהתאם למצב הראייה של כל מטופל, ולהתאים לו את הפתרון הנכון עבורו.

 

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה