טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

הכירו את “הלייזר” להסרת משקפיים – כיצד הוא עובד, ומה הוא עושה

כיצד הוא פועל ואיך זה שהוא לא מזיק לעין?

מדע הרפואה עוסק כל העת בניסיונות לחדש את עצמו על מנת להבטיח למטופלים טיפול יעיל יותר, מהיר יותר וכואב הרבה פחות. כך גם הלייזר, שבילדותנו התקשר לנו בעיקר עם מלחמות חלל בסרטי מלחמת הכוכבים, גויס לשרות הרפואה במטרה להעניק לנו איכות חיים טובה יותר.

בשנים האחרונות הפכו הפרוצדורות הרפואיות העושות שימוש בלייזר לנפוצות יותר ויותר, ובראשן ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, שהפכו לפתרון המאפשר למיליוני בני אדם להפטר מהמשקפיים ולהתחיל בחיים חדשים.

אך מה אנו יודעים על המכשיר ה”עתידני” שכבש את הרפואה העכשווית בכלל ואת עולם ניתוחי ליקוי הראייה בפרט?

לייזר להסרת משקפיים

 

ההיסטוריה של ניתוחי עיניים בלייזר

מזה למעלה ממאה שנה שרופאי העיניים מנסים לתקן קוצר ראייה באמצעים כירורגיים. הרופא הראשון שהגיע למסקנה כי ניתן לתקן את הראייה באמצעות חתכים בקרנית היה מנתח העיניים פיודורוב סביאטוסלב, שהבחין כי ראייתו קצרת הרואי של אחד ממטופליו השתפרה לאחר שנחבל בעינו וסבל משריטה בקרנית.

במחקריו גילה פיודורוב כי חוקר יפני בשם  סאטו כבר ניסה בעבר לתקן קוצר ראייה באמצעות חתכים רדיאליים בחלק הפנימי של הקרנית, אך ללא הצלחה. פיודורוב החליט לנסות ולבצע את אותם חתכים בחלקה החיצוני של הקרנית, הצלחתו הפכה את ניתוחי התיקון המסובכים של העבר לניתוחים פשוטים, מדויקים וקלים לביצוע.

בניתוחים הראשונים בוצעו החתכים באמצעות סכין יהלום שכוונה לעומק של מעל 95% מעובי הקרנית, שנמדד לפני הניתוח באמצעות מכשיר אולטרה-סאונד.

שינוי קימור הקרנית באמצעות חתכים נתן השראה לחוקרים ולמומחי לייזר לחפש דרך פשוטה יותר לביצוע הטיפול. כך התגלתה בתחילת שנות השבעים הטכניקה להסרת רקמה מיקרוסקופית ממרכז הקרנית והשטחתה באמצעות לייזר.

 

מהו הלייזר המשמש בניתוחי עיניים?

המילה laser היא ראשי תיבות של המילים Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation.

קרן הלייזר היא קרן אור בעלת אורך גל אחיד, ופעולתה והשפעתה תלויות באורך הגל שלה. רופאי עיניים השתמשו בקרן הלייזר לטיפול במחלות וסקולריות של הרשתית כבר בשנות ה-60, כאשר ישנם לייזרים שונים המשמשים לטיפול במצבים שונים – רטינופטיה סכרתית, בגלאוקומה, ניתוח קטרקט ועוד.

לייזר האקסימר (excited dimmer) משמש כמכשיר המרכזי בניתוחים לתיקון ראייה. האקסימר הוא לייזר בלתי נראה באורך גל של 193 ננומיטר המופק מגז argon fluoride. ומשמש להסרת רקמה מיקרוסקופית מהקרנית ושינוי קימור הקרנית.

בדיקה_לפני_הסרת_משקפיים

 

מה ההבדלים בלייזר בשיטות השונות?

לאורך השנים שחלפו מאז הניתוח הראשון, ניתוחי הלייזר לתיקון ראייה עברו שינויים רבים. לייזר האקסימר שודרג מלייזר בקרן רחבה המבצע את הטיפול על 4-5 המ”מ המרכזיים של הקרנית, ללייזר נקודת המבצע טיפולים על שטח רחב יותר של הקרנית (עד כ-8 מ”מ), והמשך לייזר הפועל בשיטת wave front.

 

איך הלייזר לא פוגע בעין?

מכשירי הלייזר מצוידים ב- eye tracker, אמצעי המאפשר למכשיר הלייזר להשגיח אחר תנועות העין במהלך הניתוח. במידה והמכשיר מאתר תנועה יוצאת דופן של העין, הוא מפסיק את פעולתו של הלייזר, ומחזיר אותו לפעולה רק לאחר שהעין מתייצבת.

 

אז מה בעצם תפקיד הרופא?

כל טכנולוגיה, מתקדמת ככל שתהיה, לא מסוגלת להחליף את הרגש ואת שיקול הדעת האנושי. מומחי הקרנית של עין טל הדסה, שביצעו כבר עשרות אלפי ניתוחים מוצלחים להסרת משקפיים בלייזר, יודעים להתאים את סוג המכשיר והטיפול למצבו של כל מטופל, לפקח על ההליך בזמן אמת ולעקוב אחר תהליך ההחלמה.

 

 

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה