טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

דיוק מושלם: שיטת ה- Wavefront להתאמה אישית בניתוחי הסרת משקפיים

קרדיט: shutterstock

הגל החדש של ניתוחי הסרת משקפיים מבוסס על ההתאמה האישית למאפייני הקרנית, התאמה המשפרת את התוצאות והדיוק בצורה חסרת תקדים. הכירו את שיטת Wavefront  המתקדמת, שהגיעה לקדמת הבמה בשנים האחרונות

 

מאת: ליאור פרג’, ראיון עם פרופ’ אבי סלומון, אפריל 2020

 

התפתחות הטכנולוגיה שיפרה מאוד את רמת הביצוע של ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. הבעיה היא שלפעמים אנשים הולכים לאיבוד בין כלל המושגים, הפיתוחים והמכשירים, מה שפוגע ביכולת שלהם להבין את היתרונות של שיטה כזו או אחרת. כבר שנים שהמילה החמה בתחום ניתוחי הסרת המשקפיים בלייזר בעולם היא Wavefront (“קדמת הגל”) המבוססת על ההתאמה האישית המלאה למנותח – ובכך מספקת תוצאות משופרות פי כמה. בכל זאת, בישראל המודעות אליה עולה רק בשנים האחרונות, ועדיין אינה מספקת לדעת רבים.

פרופסור אבי סלומון הוא מנהל שירות הקרנית במחלקת העיניים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, מומחה לניתוחי קרנית ולניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, שהיה בין הראשונים בישראל לאמץ את שיטת ה-Wavefront. כדי להבין מדוע ההתאמה האישית העומדת בבסיס השיטה כה חשובה, הוא מציע להשוות אותה למאפיינים אחרים של האדם. “אין שני אנשים שיש להם את אותם הפנים או טביעות אצבע. לכל אחד יש את הייחודיות שלו”, הוא מסביר. “באותו אופן לכל קרנית וקרנית יש צורה מיוחדת. אם ניקח 100 אנשים שיש להם את אותו המספר במשקפיים, נקבל 100 צורות שונות של קרנית”.

“עד לפני קצת יותר מעשור, היו מכניסים למחשב רק את המספר של המשקפיים ומבצעים את שיוף הקרנית על פי המספר בלבד, כך שהתהליך היה זהה עבור אנשים רבים בעלי אותו מספר. היום כבר יודעים שזה לא נכון, כי לכל אחד יש עוד אינפורמציה מורכבת הלוקחת בחשבון את הטופוגרפיה הייחודית של הקרנית. אם מתעלמים מהפרמטרים האלו, גדלים הסיכויים לכך שלא יממשו את מלוא פוטנציאל הראייה של העיניים”.

 

בדיקה בטכנולוגית הwavefront , צילום באדיבות עין טל הדסה

בדיקה בטכנולוגית הwavefront , צילום באדיבות עין טל הדסה

 

באיזו אינפורמציה מורכבת מדובר?

“כיום יש מכשירים שמסוגלים למדוד בצורה מדויקת ומותאמת אישית את הקרנית, מה שמכונה “סריקה אופטית ממוחשבת”. בהתאם לכך בונים תבנית שיוף מותאמת אישית, הלוקחת בחשבון גם את המידע החיוני של פני הקרנית. מידע זה משקף גם את אי הסדירות האופטית המאפיינת כל קרנית אנושית. על פי הניתוח הממוחשב אנו בונים תבנית שיוף של הקרנית ללייזר בהתאמה אישית מלאה. זוהי למעשה טכנולוגיית WAVE FRONT. היא מאפשרת לבצע את הניתוח בתוצאות הרבה יותר מדויקות ואיכותיות, תוך הקטנה של עיוותים אופטיים שעלולים להיות בהמשך – למשל סינוורים בלילה”.

יש מכונים רבים שאינם משתמשים בטכנלוגיית Wavefront, או לחלופין מתבססים על טכנולוגיה פשוטה יותר המחקה את התהליך. פרופסור סלומון החליט לפני כמה שנים שכלל ניתוחי הסרת המשקפיים בלייזר שהוא מבצע, בכל השיטות ועבור כלל האוכלוסיות, ייעשו בשיטת Wavefront כברירת מחדל. זוהי גם המדיניות של של כל הרופאים המנתחים במרכז עין טל הדסה. “לעיתים גם ניתוחים שאינם מבוססים על Wavefront יספקו תוצאות משביעות רצון, אולם אין ספק שהשיטה מגדילה באופן משמעותי את אחוזי ההצלחה ורמות הדיוק”.

ומה לגבי בעיות ראייה מורכבות?

“הטכנולוגיה חשובה על אחת כמה וכמה אצל אנשים הסובלים מבעיות הנחשבות למורכבות, דוגמת מספר גבוה או צילינדר, אישונים גדולים, מיפוי לא סימטרי של הקרנית ועוד. הניתוח מאפשר שיוף קטן יותר של הקרנית, כך שהתוצאות עשויות להשתפר ורמת הסיכון בניתוח לרדת. ההחלטה שלנו להשתמש בשיטה הזו עבור כולם נובעת מכך שיתרונות השיטה הם מובהקים, כך שכדאי שכלל המנותחים ייהנו מהם”.

טכנולוגיית Wavefront הופכת את הניתוח למעט יקר יותר עקב כוח האדם הנדרש, המכשור המתקדם והטכנולוגיה החדישה. היא גם דורשת כמה שלבים נוספים במהלך הביצוע, למשל בדיקה הנעשית כמה ימים לפני הניתוח על מנת לקבל את הסריקה האופטית הממוחשבת של הקרנית. זאת להבדיל משיטות אחרות, בהן ניתן לעבור את בדיקת ההתאמה ואת הניתוח עוד באותו היום. אולם אנשי עין טל הדסה ופרופסור סלומון מדגישים כי החסרונות האלו בטלים בשישים אל מול המעלות השונות של השיטה. “מבחינה רפואית אין בכלל ספק, גם בספרות הרפואית, שהשיטה הזו עדיפה בעשרות מונים”, אומר פרופסור סלומון. “חשוב לזכור שמי שמבצע את הניתוח בשיטות המתקדמות פחות, ולא יקבל בדיעבד תוצאות משביעות רצון, יוכל אמנם לתקן את המצב בעתיד. אולם יהיה עליו עבור עוד ניתוח אחד או שניים, על כל ההשלכות של כך. השאיפה העיקרית היא לקבל תוצאה איכותית ולמנוע ניתוחי תיקון עתידיים. העינייים חשובות מדי מכדי להתפשר בדרכי הטיפול בהן”.


 

שאלות ותשובות:

אז מהי בכלל שיטת Wavefront?

שיטה מתקדמת למיפוי אישי של הקרנית. השיטה מבוססת על תוכנה ייעודית המעבירה את נתוני הקרנית, כפי שהתגלו במהלך בדיקת ההתאמה, למחשב אשר אחראי על הפעלת קרן הלייזר. התוצאה היא התאמה מלאה למאפייני הקרנית והמטופל.

 

מהם היתרונות המרכזיים בשיטת Wavefront?

  1. הגדלת רמת הדיוק בניתוח הלייזר, מה שמאפשר חדות ואיכות ראייה משופרים.
  2. תיקון מדויק יותר של הצילינדר. יתרון משמעותי אצל אנשים בעלי צילינדר גבוה.
  3. הקטנת הסיכון להופעת עיוותיים אופטיים לאחר הניתוח, למשל סינוורים והילות בראיית לילה.

 

באילו סוגי ניתוחים השיטה מתאימה?

מומלץ לבצע אותה בכל ניתוח הסרת משקפיים בלייזר באשר הוא, בלי קשר לרמת הליקוי, לסוגו או למאפייני האדם.

 

האם הניתוח בשיטת Wavefront יקר יותר?

כן, אבל לא משמעותית. חשוב לא פחות – הוא מספק תוצאות משופרות, המקטינות את הסיכויים לניתוחים עתידיים לתיקון הראייה.

 

האם השיטה נחשבת לבטוחה?

כן, בעיקר עקב תבניות השיוף המותאמות למבנה של הקרנית בכל מנותח. הטכנולוגיה המתקדמת של היום מקטינה למינימום את הסיכון בניתוח והופכת אותו לבטוח ומדוייק.

 

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה