טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

ראיון אישי עם פרופ’ סולומון

פרופ’ סלומון, האם תוכל “לעשות לנו סדר” בשיטות השונות הקיימות בניתוחי לייזר להסרת משקפיים?

“בוודאי. היום קיימות שתי שיטות עיקריות בשימוש: שיטת השיוף החיצוני (PRK) ושיטת החיתוך והשיוף (LASIK). בשיטת ה-PRK לא מתבצע חיתוך של קרנית העין, אלא שיוף חיצוני בלבד. יתרונה של השיטה היא בכך שהיא בטיחותית מאוד, אינה מפחיתה את עובי הקרנית מעבר להכרחי, והיעדר הצורך בחיתוך הקרנית. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שקיימת תקופת החלמה של מספר ימים, בהם מרכיבים עדשות מגע טיפוליות. בשיטת ה-LASIK מתבצע חיתוך של הקרנית ולאחר מכן שיוף. תקופת ההחלמה היא קצרה מאוד, ואף מיידית. אך חשוב לציין כי שיטה זו יוצרת קרנית דקה יותר וסיכון מסוים לעיוות הקרנית בעתיד. כמו כן, חיתוך הקרנית עצמו עלול לגרום לעיתים תקלות”.

ad

כיצד יודעים להתאים את שיטת הניתוח למטופלים השונים?

“התאמת שיטת הניתוח למטופל מתבססת על מספר רב של גורמים: ראשית מבנה הקרנית של המטופל, ההיסטוריה המשפחתית מבחינת ליקויי ראיה ומחלות עיניים. בנוסף גילו של המטופל, תחום עיסוקו ואורח החיים שהוא מנהל הינם גורמים בעלי משקל חשוב בהתאמת שיטת הניתוח.

שלב בדיקת ההתאמה, הייעוץ וההחלטה הוא שלב מהותי ביותר, ויש לתת עליו את הדעת. על המטופל להבין מדוע עדיפה לו שיטה אחת על פני האחרת, מה כרוך בכל שיטת ניתוח מבחינת ההחלמה ומבחינת אורח החיים שיוכל לקיים לאחר הניתוח ולאורך שנים”.

באילו טכנולוגיות נעשה היום שימוש בניתוחי הלייזר?

“בשתי שיטות הניתוח (PRK וLasik-) עושים שימוש בשנים האחרונות בטכנולוגית של קדמת הגל

(wave front). אנו יודעים שמבנה העין והקרנית ייחודי עבור כל אדם, בדומה לטביעת האצבע. למעשה לכל עין יש מבנה ייחודי שקובע את המספר במשקפיים ואת איכות הראייה. טכנולוגית קדמת הגל מאפשרת מיפוי מדויק של המבנה האופטי של העין. על פי המבנה הייחודי של העין המערכת הממוחשבת בונה תבנית לשיוף בלייזר שהיא ייחודית לכל מטופל. אני כמנתח, מקבל למעשה מיפוי ייחודי עבור כל עין של כל מטופל. כך אני יכול לבצע את ההליך באופן המדויק ביותר. באמצעות טכנולוגיית קדמת הגל אני יכול להגיע לדיוק מירבי בהסרת המספר כולו, בייחוד בהסרת צילינדר, וחשוב לא פחות – בהסרת העיוותים האופטיים שהיו גורמים בעבר להילות וסינוורים בראיית לילה. מערכת ה-Zyoptics בה אנו משתמשים בעין טל הדסה, עושה שימוש בטכנולוגית קדמת הגל, כדי למפות את המבנה האופטי הספציפי של כל מטופל ושל כל עין, ומספקת לי, כמנתח, תכנית ניתוח ייחודית לכל מנותח”.

מהן יתרונותיהן של הטכנולוגיות בהן אתה עושה שימוש היום?

“הטכנולוגיות בהן אני עושה שימוש מבוססות על מדידה מדוייקת של האופטיקה של העין בעזרת מערכות ממוחשבות אופטיות, מבוססת על מערכות עקיבה מהירות, ומאפשרות שיוף מדוייק מאוד והורדה של כל המספר על פי המבנה הייחודי של כל עין. הטכנולוגיות מאפשרות לי לקבל מידע מדויק על כל עין של כל מטופל, ולייצר תכנית טיפול ייחודית עבורו. אין שני אנשים זהים ואין שתי עיניים זהות: רק באמצעות טיפול ייחודי המותאם לכל עין של המטופל, אפשר להביא את התוצאה הטובה ביותר עבורו”.

מדוע בחרת להתמחות בתחום של מחלות קרנית וניתוחי לייזר?

“התחום הזה מיוחד מאוד מכיוון שניתן לראות במהירות את תוצאות ההליך הרפואי, והוא מביא להשפעה כמעט מיידית על הראייה ושיפור משמעותי באיכות החיים. לראות את החיוך של המנותח רגע לאחר

שהסתיים הניתוח, כשהוא רואה פתאום מבין שהוא רואה את הכל מסביבו ללא משקפיים – זה מה שנותן את הסיפוק בתחום הזה של רפואת העיניים. מדובר למעשה בתחום שבו יש תמיד שמחה – גם של המטופלים, ובוודאי גם שלי. זהו תחום שצועד יד ביד עם הקדמה הטכנולוגית, וגם כאן ניתן לראות כיצד

חידושים טכנולוגיים באים במהירות לידי ביטוי בשיפור בתוצאות ההליכים הרפואיים, הליכים שזוכים לאחוזי הצלחה גבוהים ביותר בכל קנה מידה. באופן אישי, אני נהנה מהשילוב עם העשייה המחקרית והאקדמית, ורואה כיצד המחקר והפעילות הקלינית מזינים האחד את השני, ומייצרים תוצאות טובות יותר עבור המטופלים. בנוסף אני עוסק בהוראה של תלמידי רפואה ומתמחים ברפואת עיניים. חשוב לי לחלוק את הידע והניסיון שרכשתי במהלך הפעילות הקלינית באמצעות הוראה ומחקר”.

מהם האתגרים המקצועיים שאתה מזהה היום בתחום?

“יש בידינו היום כלים טכנולוגיים מעולים, המאפשרים לנו לאפיין במדויק כל עין של כל מטופל. מכאן, האתגר שלנו הוא להתאים לכל מנותח את תכנית הניתוח הייחודית עבורו. תכנית ניתוח כזו מאפשרת

את התוצאה הטובה ביותר מבחינת ראייה ושיפור אורח חיים, ומצמצמת את האפשרות לסיבוכים.

בנוסף – השאיפה בתחום הזה היא לבטיחות מירבית, ולאפס תקלות. נראה לי שהגענו למצב כזה שבו אנו יכולים להגיד בביטחון לכל מועמד לניתוח לייזר, שהוא הולך לעבור הליך בטוח מאוד, עם ניסיון של הרבה מאוד שנים. עוד אתגר הוא לתת שירות אמיתי ומתמשך לכל אחד, ולהיות זמין בכל עת לכל שאלה או בעיה. יש מקומות בהם ברגע שנגמר הניתוח – הרופא לא רואה יותר את המנותח. אצלי אין כזה דבר – אני שומר על קשר אישי עם כל מנותח גם הרבה זמן לאחר הניתוח. חלק מהותי באתגר זה, הוא לשקף למטופל את יתרונות הניתוח והשלכותיו, כדי שבסופו של דבר המטופל יוכל לקבל את ההחלטה הנכונה והבטוחה ביותר עבורו”.

אני מאמין של פרופ’ אבי סלומון

“המטופל נמצא במרכז העשייה, והייעוד שלי הוא לעזור לו לראות טוב יותר, ולשפר את איכות חייו. כדי למלא את הייעוד הזה, עליי לשאוף באופן מתמיד ליישם את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, שיאפשרו לי להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורו”.

הרגעים האהובים על פרופ’ סלומון בעבודה

“אני אוהב את הרגע לאחר הניתוח, כשאני רואה את החיוך על פניו של המטופל, כשהוא מבין שהוא רואה היטב ללא המשקפיים. אני נהנה לפגוש את המטופלים לאחר זמן, ולשמוע כיצד הם נהנים מהחיים ללא משקפיים.”

שלושת כללי הזהב של פרופ’ סלומון לקראת ניתוח לייזר להסרת משקפיים

  • בחרו מנתח בעל מומחיות בתחום הקרנית ובעל ניסיון משמעותי בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר.
  • בחרו מנתח שאתם מרגישים איתו בנוח, שעונה על שאלותיכם ויהיה זמין עבורכם לאורך כל התהליך.
  • וודאו כי אתם מבינים את השיטה הניתוחית המוצעת לכם, את התאמתה לסגנון החיים שלכם,

    והשלכותיה לאורך זמן.

     

    לעמוד פרופ’ אבי סלומון

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה