טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

קוצר ראייה, רוחק ראייה, הסרת משקפיים בלייזר ומה שביניהם

ניתוח להסרת משקפיים בלייזר נעשה גם במכוני אסתטיקה שונים המציעים את הניתוח כאחד מהטיפולים האסתטיים (דוגמת הסרת שיער בלייזר, לדוגמה). חשוב לזכור שבניגוד לניתוחים אסתטיים, ניתוח להסרת משקפיים נועד לתקן ליקויי ראייה. מהם ליקויי הראייה הנפוצים, מה הגורמים להופעתם וכיצד הסרת משקפיים בלייזר מסייעת לפתרונם?

מהם ליקויי הראייה השכיחים ביותר וכיצד ניתוח הסרת משקפיים פותר אותם?

קוצר ראייה – כיצד מתקנים את ליקוי הראייה השכיח בעולם?

קוצר ראייה (בלועזית מיופיה) הוא מצב בו אנו רואים היטב עצמים הנמצאים במרחק קצר מאיתנו, אך מתקשים לראות בבירור עצמים רחוקים.

מה גורם לקוצר ראייה?

 

הסיבה לקוצר ראייה נעוצה בדרך כלל באורכה של העין – כאשר העין ארוכה מידי העדשה אינה מצליחה לרכז את קרני האור על רשתית העין, אלא לפניה. מיקוד העצם הנצפה מופיע לפני הרשתית, כך שעצמים קרובים נראים בבירור, אבל עצמים רחוקים נראים מטושטשים.

הסיבה המרכזית לקוצר ראייה היא תורשה. הסיכוי לפתח קוצר ראייה גבוה, כאשר אחד הורים או שניהם לוקים אף הם בקוצר ראייה. עם זאת, התמקדות ממושכת בפעולות הדורשות התמקדות בטווח קצר (קריאה, עבודה על מחשב), מאיצים את את עליית המספר. כמו כן, חשיפה נמוכה לאור יום, נמצאה אף היא כמשפיעה על מידת החומרה של קוצר הראייה.

מהי השכיחות של קוצר ראייה?

שכיחות קוצר הראייה בעולם עומדת על 25%, כאשר קיים שוני מהותי בין ארצות. בעוד בארצות הברית לדוגמה, רבע מהאוכלוסיה סובלת מקוצר ראייה ובבסינגפור קרוב ל-80 אחוזים סובלים מקוצר ראייה. הנתון הישראלי האחרון שנמדד ב-2002 עומד על 28% בקרב מתגייסים לצה”ל. בכל העולם וגם בישראל, שכיחות קוצר הראייה מצויה בעלייה מתמדת.

מתי מתפתח קוצר ראייה?

קוצר ראייה מתפתח בדרך כלל אצל ילדים ובני-נוער, בשלבים בהם העין גדלה. כאמור, נמצא שחשיפה נמוכה לאור יום וזמנים ממושכים בהם מתמקדים בטווח קצר (קריאה, מחשבים ומסכים לדוגמה) מביאים להתגברות התפתחות קוצר הראייה.

כיצד ניתן לזהות קוצר ראייה אצל ילדים? 

כאשר הילדים מתקרבים מאוד אל הטלוויזיה, מתקשים במשחקי כדור, ואינם מזהים אנשים המוכרים להם מרחוק – מומלץ לבדוק אם הדבר נובע מקוצר ראייה בבדיקה פשוטה אצל רופא העיניים.

כיצד ניתן לתקן קוצר ראייה?

ניתוח להסרת משקפיים בלייזר מאפשר תיקון מקרים של קוצר ראייה, בהם מספר המשקפיים הוא עד 10.00-, באמצעות שינוי קימור הקרנית. ניתן כמובן לשפר את הראייה באמצעות עדשות מגע או משקפיים, המייצרות מיקוד על גבי הרשתית ולא לפניה.


רוחק ראייה – הטיפול ברוחק ראייה קרוב אליכם מתמיד

רוחק ראייה (בלועזית היפרופיה) הוא מצב בו אנו מתקשים לראות עצמים קרובים אלינו, בעודנו מצליחים לראות את העצמים הרחוקים מאיתנו.

מה גורם לרוחק ראייה?

הגורמים העיקריים לרוחק ראייה הם גלגל עין קצר או אי קמירות של הקרנית. גורמים אלו מביאים לכך שהעדשה אינה מצליחה לרכז את קרנית האור על גבי הרשתית אלא מאחוריה, מחוץ לגלגל העין. התוצאה היא ראייה מטושטשת. חשוב שנפריד בין רוחק ראייה כליקוי ראייה מולד, לבין רוחק ראייה המופיע בקרב אנשים בגיל המעבר. בגיל המעבר, גמישות העדשה נפגעת, ובהתאם נפגעת יכולתה לרכז את קרנית האור על גבי הרשתית. היפראופים (אנשים עם רוחק ראייה) מאופיינים בגלגל עין קצר, ולכן רואים באופן מטושטש עצמים המצויים בטווח קרוב.

הכל על עיניים ועל הסרת משקפיים- עין טל הדסה

מהי השכיחות של רוחק ראייה?

השכיחות של מקרי רוחק ראייה נמוכה משמעותית מזו של קוצר ראייה. בארצות הברית בין 5-10 אחוזים מהאוכלוסיה הינם רוחקי רואי. כאשר רוחק הראייה אינו משמעותי, היפראופים (אנשים עם רוחק ראייה), לא ידרשו לעדשות או למשקפיים כלל, מאחר שגמישות העדשה תצליח לפצות על קוצרו של גלגל העין, או על היעדר קמירות הקרנית. היפראופים עם רוחק ראייה משמעותי יזדקקו למשקפיים או עדשות גם לראייה מקרוב וגם מרחוק.

מי נוטה יותר לסבול מרוחק ראייה?

רוחק ראייה היא בעיה מולדת, ולא נמצאו גורמים סביבתיים המאיצים את התגברות הליקוי. בדומה לקוצר ראייה, רוחק ראייה בקרב אחד ההורים או שניהם, מגדיל את הסיכוי להימצאות רוחק ראייה בקרב ילדיהם.

כיצד ניתן לזהות רוחק ראייה אצל ילדים? 

בגילאים צעירים, גמישות העדשה מצליחה לפצות פעמים רבות על רוחק ראייה, אך במקרים בהם רוחק הראייה חמור יותר יש לשים לב לתלונות על כאבי ראש המתגברים עם קריאה או כתיבה, שפשוף תכוף של העיניים, הימנעות מפעולות מוטוריות עדינות, וכמובן תלונות על ראייה מטושטשת בעת קריאה או כתיבה.

כיצד ניתן לתקן רוחק ראייה?

ניתוח להסרת משקפיים בלייזר מאפשר תיקון מקרים של רוחק ראייה בהם מספר המשקפיים הוא עד 3.00+,  באמצעות שינוי קימור הקרנית. הרכבת משקפיים או עדשות מגע מהווה אף היא דרך לטפל ברוחק ראייה, אך הן מייצרות גם תלות, ואיתה חוסר נוחות ואף חשש מדלקות וזיהומים (במקרה של שימוש בעדשות מגע).

גם רוחק ראייה וגם קוצר ראייה הינם ליקויים הניתנים לטיפול באמצעות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. בדיקת התאמה מקצועית ומקיפה על ידי מומחי הקרנית בעין טל הדסה, תאפשר לכם לדעת בוודאות האם אתם מתאימים לניתוח להסרת משקפיים.

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה