טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

כל מה שצריך לדעת על בדיקות ההתאמה לניתוח להסרת משקפיים בלייזר

מאת פרופסור אבי סלומון

ניתוחי לייזר להסרת משקפיים הפכו פופולריים בשנים האחרונות ומהווים פתרון אטרקטיבי לאנשים רבים המרכיבים משקפיים ועדשות מגע, אך הניתוח אינו מתאים לכל אחד מסיבות שונות שאותן יש לברר בשלב הקריטי של בדיקות ההתאמה.

במהלך השנים נצטברו ידע וניסיון רב בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר שהפכו את התהליך לבטוח ויעיל. אחד האמצעים החיוניים להבטחת הבטיחות בניתוח היא בדיקת ההתאמה המקיפה, שנותנת מידע רפואי חיוני על מצב העין ואורכת כ-3 שעות. בבדיקת ההתאמה נאספים נתונים רבים על האופטיקה של העין, ונבדקת בריאות העין אם אין בה מצבים שונים שבגללם לא ניתן יהיה לבצע את הניתוח.

חשוב לציין כי בדיקות ההתאמה שאנו עורכים קפדניות במיוחד וכל הבדיקות נערכות ע”י צוות רפואי בכיר וותיק. 

כיצד יש להתכונן לקראת בדיקת ההתאמה?

מומלץ להימנע מהרכבת עדשות מגע לפחות 24 שעות לפני בדיקת ההתאמה (ורצוי אף יותר). יש להביא את המשקפיים הנוכחיות. אם המשקפיים הנוכחיות נרכשו בחודשים האחרונים, יש לנסות ולהביא את זוג המשקפיים הקודם לבדיקת ההתאמה. כדי לדעת אם המספר במשקפיים יציב – מומלץ להביא זוג משקפיים שהיה בשימוש לפחות שנה לפני הבדיקה. לחילופין מומלץ להביא את תוצאות בדיקות המשקפיים מחנות האופטיקה בה בוצעו הבדיקות בשנים האחרונות. אנא הביאו גם את עדשות המגע כדי שנוכל לדעת מהו המספר של העדשות בהן אתם משתמשים.

חשוב לנו לדעת כל פרט הנוגע לבריאות העניים שלכם ולכן אם יש או הייתה מחלה כלשהיא בעיניים, לכם או לקרובי משפחתכם – אנא ספרו לנו. כך גם אם יש לכם מחלה אחרת כלשהיא, אתם משתמשים בתרופות כלשהן על בסיס קבוע, או שאתם רגישים לתרופות נוספות. נשים המתכוונות להיכנס להריון, נמצאות כעת בהריון, או נמצאות לאחר לידה וכעת מיניקות – חשוב מאוד שתמסרו לנו מידע זה.

בדיקת ההתאמה נחלקת לשלושה חלקים:

  1. בדיקת רפרקציה (בדיקת המספר במשקפיים) – מבוצעת ע”י האופטומטריסט
  2. בדיקת טופוגרפיה ממוחשבת של הקרנית – מבוצעת ע”י טכנאי
  3. בדיקת רופא עיניים ושיחת סיכום – מבוצעים ע”י הרופא המנתח

שלב 1 – בדיקת רפרקציה (בדיקת המספר במשקפיים)

שלב 1-בדיקת רפרקציה (בדיקת המספר במשקפיים)

בדיקת ההתאמה כוללת בדיקת המספר במשקפיים ע”י אופטומטריסט/ית.

בבדיקה זו נבדקות הרפרקציה (תשבורת) של כל עין וחדות הראייה המיטבית המושגת בעזרת הרפרקציה. בנוסף, נבדקים המרשם הנוכחי (המספר של המשקפיים הנוכחיות שהנבדק הביא אתו לבדיקה) והמספר של עדשות המגע, אם יש כאלו. נערכת השוואה בין המספר של המשקפיים הנוכחיות ובין הרפרקציה שהתקבלה בבדיקה הנוכחית, כדי לוודא שקיימת יציבות ברפרקציה של לפחות שנה אחת. רצוי להביא אתכם את היסטורית המרשמים הקודמים של המשקפיים (ניתן להשיג זאת בחנות האופטיקה שלכם).

כאשר יש ספק ביציבות הרפרקציה, יעשה ניסיון ליצור קשר עם חנות האופטיקה בה התבצעו בדיקות כאלו בעבר. זאת כדי להעריך את מידת יציבות הרפרקציה במהלך השנים שחלפו.

במקרים בהם לנבדק יש רוחק ראיה (היפראופיה) תבוצע לעיתים קרובות בדיקת רפרקציה גם לאחר מתן טיפות עיניים המרחיבות את האישונים (תהליך הנקרא ציקלופלגיה). בדיקה זו נעשית כדי לגלות האם קיים פוטנציאל לעלייה של ההיפראופיה בעתיד.

כדי להבטיח את דיוק בדיקת הרפרקציה – רצוי להסיר את עדשות המגע לפחות 24 שעות לפני מועד בדיקת ההתאמה.

שלב 2 – בדיקת טופוגרפיה ממוחשבת של הקרנית

שלב 2-בדיקת טופוגרפיה ממוחשבת של הקרנית

מיפוי ממוחשב של הקרנית הוא חלק חשוב בבדיקת ההתאמה לניתוח.

בדיקה זו מבוצעת ע”י טכנאי. בדיקה זו כוללת טופוגרפיה ממוחשבת של פני הקרנית הקדמיים. בדיקה זו חשובה כדי להעריך את קמירות הקרנית, את מידת האסטיגמציה, ואת סדירות המבנה הטופוגרפי. בדיקה זו נועדה גם לשלול קיומו של קרטוקונוס או של תבניות קרטוקוניות. תבניות כאלו מהוות במקרים רבים סיבה לפסילת המועמד לניתוח.
בדיקה נוספת המבוצעת במסגרת בדיקת ההתאמה היא ע”י מכשיר הדמייה מתקדם של הקרנית מסוג Pentacam . מכשיר זה מבצע סריקה אופטית של הקרנית, ונותן מידע חשוב על פני הקרנית הקדמיים והאחוריים, על עובי הקרנית בנקודות שונות ונותן הערכה על תקינות הקרנית ביחס לאוכלוסיה התקינה ועל מידת קיומם של עיוותים בקרנית.

גם כאן חשוב מאוד להסיר את עדשות המגע לפחות 24 שעות לפני בדיקת ההתאמה. שימוש ממושך בעדשות המגע עלול לגרום למיפוי קרנית לא תקין, שבו יש עיוות של פני הקרנית בגלל הלחץ הנגרם ע”י עדשות המגע. חשוב לדעת כי ככל שמפסיקים את השימוש בעדשות המגע זמן רב יותר לפני הבדיקה – כך המיפוי יהיה מדוייק יותר.

בדיקות עזר נוספות

האופטומטריסט / טכנאי מבצעים שתי בדיקות עזר נוספות:
1. בדיקת קוטר האישונים בחשיכה. בדיקה זו חיונית לקביעת קוטר איזור השיוף בניתוח.

2. הערכת כמות הדמעות בעין, ע”י מבחן שירמר. בבדיקה זו מותקנת רצועת נייר מיוחד בין העפעף התחתון והעין למספר דקות. רצועת הנייר סופגת את הדמעות, ומתקבלת הערכה על כמות הדמעות. בדיקה זו נועדה לשלול מצבים של יובש בעיניים.

שלב 3 – בדיקת רופא עיניים – שלב מרכזי בבדיקת ההתאמה

שלב 3-בדיקת רופא עיניים – שלב מרכזי בבדיקת ההתאמה

בדיקת המועמד לניתוח ע”י הרופא המנתח עצמו חשובה במיוחד להערכת ההתאמה לניתוח.

בדיקה ושיחה עם הרופא המנתח במסגרת בדיקת ההתאמה היא אולי החלק החשוב והמרכזי בתהליך ההתאמה. רופא העיניים משוחח עם הנבדק. בשיחה זו נשאל הנבדק לגבי בריאותו הכללית ובריאות עיניו. כמו  כן  נשאל הנבדק על מחלות עיניים במשפחתו הקרובה. שאלות נוספות שישאל הרופא כוללות הערכה לגבי יציבות המספר במשקפיים, מאיזה גיל הנבדק מרכיב משקפיים ומתי הוחלפו לאחרונה, וכן לגבי השימוש בעדשות מגע. כמו כן הרופא ישאל לגבי אופי עבודתו של הנבדק והרגלי הספורט, כולל עיסוק בספורט אתגרי, או ספורט בו קיימת סכנה לחבלה בעיניים.

בדיקת העיניים כולל את בדיקת המקטע הקדמי של העין בעזרת מנורת סדק (slit lamp)–, בדיקת הלחץ התוך-עיני, ובדיקת קרקעית העין (הרשתית) לאחר הרחבת האישונים.
בנוסף תבוצע בדיקת עובי הקרנית (פכימטריה) בעזרת מכשיר אולטרהסאונד. עובי הקרנית נמדד במספר נקודות במרכז הקרנית.
בתום הבדיקה יסכם הרופא את הבדיקות וייתן לנבדק תשובה לשאלה האם הוא מתאים לניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

הסבר ותיאום ציפיות

לאחר בדיקת ההתאמה תערך שיחה עם הנבדק, בה הרופא המנתח יסביר לנבדק על מבנה העין בדגש על מבנה הקרנית, על עקרון הניתוחים להסרת משקפיים בלייזר, על השיטות השונות, התוצאות, סיכויי ההצלחה, הסיבוכים ותופעות הלוואי, התהליך עצמו (כולל ההכנות לקראת הניתוח, הניתוח עצמו, והמהלך שלאחר הניתוח), ומה צפוי למנותח בטווח הקרוב והרחוק.

בשיחה זו, הרופא המנתח יענה על שאלות נוספות וייתן לנבדק הערכה לגבי סיכויי הצלחת הניתוח על פי בדיקת הרפרקציה והבדיקות האחרות. בנבדקים מעל גיל 40 יסביר הרופא את המשמעויות של פרסביאופיה (צורך במשקפי קריאה), ואת האפשרויות השונות במצב זה.

 

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה