טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים עם אסטיגמטיזם (צילינדר) ומספרים גבוהים

בשיתוף פרופ’ קליינמן

מיליוני אנשים ברחבי העולם נפרדים מהמשקפיים בעזרת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, שהפך לשיטה המהירה, הבטוחה והקלה ביותר לטיפול בבעיות קוצר ורוחק ראייה.

יחד עם זאת, ישנם אנשים בעלי צילינדר או מספר משקפיים גבוה, שבטוחים שהניתוח להסרת משקפיים אינו מתאים להם ופוסלים את האפשרות על הסף.

אך האמת היא שטכנולוגיית הלייזר הקיימת היום מציעה פתרונות גם לבעלי מספר גבוה וגם לבעלי צילינדר, ומאפשרת גם להם להפרד מהתלות במשקפיים.

מהי אסטיגמציה (צילינדר)?

אסטיגמטיזם (המכונה באופן שכיח צילינדר בשל התיקון האופטי במשקפיים) הוא אחד מהליקויים האופטיים השכיחים ביותר והוא מתאפיין בראייה מטושטשת ו”מרוחה”. הוא יכול להגיע בשילוב עם רוחק ראייה או קוצר ראייה. לאסטיגמציה דרגות חומרה שונות, הנמדדות ביחידת מידה הנקראת דיופיטר. כמו כן לאסטיגמטיזם ישנו כיוון הנמדד במעלות.

 מה גורם לאסטיגמציה?

אסטיגמציה נגרמת ממבנה הקרנית. בעוד באופן רגיל הקרנית עגולה כמו כדור, באסטיגמציה צורת הקרנית כמו ביצה או כדור פוטבול. מבנה זה מוביל לכך ששבירת קרני האור אינה אחידה ולכן התמונה הנוצרת על פני רשתית העין אינה חדה והדבר בא לידי ביטוי בראייה מטושטשת. ככל שצורת הקרנית יותר “ביצתית”, מספר הצילינדר יהיה גבוה יותר.

כיצד צילינדר בא לידי ביטוי בראייה?

שבירה לא אחידה של קרני האור יוצרת מעין “מריחה” של הראייה. אנשים הסובלים מצילינדר יראו את האובייקט עליו הם מסתכלים כשהוא מרוח בין שתי נקודות שונות. צילינדר יכול להופיע בשילוב עם קוצר ראייה או עם רוחק ראייה. במצב זה האובייקט ייראה גם מרוח וגם מטושטש.

האם ניתן לתקן אסטיגמטיזם בניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

ישנם רבים בקרב הציבור הרחב הסבורים כי ניתן לטפל באסטיגמטיזם אך ורק באמצעות משקפיים עם עדשות בעלות צילינדר. אך האמת היא שכיום ניתן לטפל באסטיגמטיזם גם באמצעות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. במהלך ניתוח זה משנים את המבנה של הקרנית בצורה כזו שתהפוך אותה לסימטרית יותר.

ניתוח להסרת משקפיים בלייזר מאפשר תיקון דרגות אסטיגמטיזם שונות ומגוונות.

האם הניתוח שונה מניתוח רגיל?

מדובר באותו ניתוח בדיוק, ההבדל הוא בתיכנון הניתוח ע”י הרופא המנתח אשר מתכנן את הלייזר כך שהקרנית תהפוך להיות יותר עגולה וסימטרית.

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר לבעלי מספרים גבוהים

מה אומר מספר גבוה במשקפיים?

במקרים של קוצר ראיה (מיופיה) מרשם העדשות יהיה במספרי מינוס (-) ובמקרים של רוחק ראיה בסימן (+).

המספר מייצג את חומרת קוצר או רחוק הראייה, וככל שהוא גבוה יותר, הראייה פחות טובה.

האם ניתן לנתח בעלי מספר גבוה במשקפיים?

אצל בעלי מספרים גבוהים התלות במשקפיים היא אפילו גדולה יותר, שכן ללא משקפיים הם כמעט ולא רואים. גם במקרים אלו, ניתוח הסרת משקפיים בלייזר עשוי להיות הפתרון לתיקון הראייה והסרת התלות במשקפיים. בכדי להחליט האם ניתן להוריד גם מספרים גבוהים יש לבצע מספר בדיקות של העין כגון עובי הקרנית וצילומים של הקרנית בנוסף לבדיקה מדויקת של המספר ובהתאם לנתונים הנאספים יחליט המנתח האם ניתן להוריד את כל המספר בניתוח בביטחה.

לסיכום

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר משפר את הראייה בקרב הסובלים מאסטיגמציה, רוחק ראייה או קוצר ראייה במספרים גבוהים, כך שגם אנשים בעלי צילינדרים או מספרים גבוהים יכולים להפטר מהמשקפיים בעזרת ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה