טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

מה כוללות בדיקות התאמה להסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר הינו הליך רפואי המצריך בדיקות רפואיות מקדימות. מה כוללות הבדיקות התאמה וכיצד הן מסייעות לקביעת ההתאמה לניתוח?

מיליוני אנשים ברחבי העולם מצאו את הליך הסרת משקפיים בלייזר כפתרון הטוב ביותר לבעיות הראייה שלהם – פתרון ששיפר להם את איכות החיים והפך אותם לקלים, חופשיים ומהנים יותר, והכל בזכות השגת ראייה מצוינת. אך למרות שמדובר בפתרון נפוץ במיוחד, הוא אינו מתאים לכל אחד. ישנם גורמים רבים במבנה ומצב הקרנית, וכן מחלות שונות, שמונעים את האפשרות לבצע את ההליך בצורה תקינה.

בבדיקות ההתאמה לניתוח המתבצעות לפני ההליך, כ-30% מהנבדקים נמצאים לא מתאימים לניתוח. בחלק מהמקרים חוסר ההתאמה הוא זמני וניתן לבצע בדיקות התאמה נוספות כעבור תקופה מסוימת, ובחלקם חוסר ההתאמה הוא קבוע, ומאלץ פנייה לפתרונות חלופיים.

הסרת משפקיים בלייזר

 

מה כוללות בדיקות ההתאמה ומה משמעותה של כל בדיקה?

יציבות במספר – תנאי הכרחי להתאמה לניתוח

ה”מספר” במשקפיים הוא תיאור מספרי של מצב הראייה, הכולל את דרגת קוצר הראייה או רוחק הראייה.

יציבות של המספר במשקפיים ב-12 החודשים שקדמו לניתוח מהווה תנאי הכרחי להתאמה לניתוח, שכן חוסר יציבות במספר עלול להוביל לשינוי בתוצאות הניתוח.

השינוי במספר במשקפיים הוא דבר טבעי ונורמלי, המתרחש אצל כל אדם שמרכיב משקפיים. ברוב המקרים השינויים במספר (המתאפיינים בד”כ בעלייה של המספר) מתרחשים לאורך תקופה של שנים, עד שהמספר מתייצב. אך כל עוד המספר לא התייצב, אותו אדם עדיין לא מתאים להסרת משקפיים בלייזר.

במהלך בדיקות ההתאמה אנו משווים את ה”מספר” מהבדיקה הנוכחית למספר של המשקפיים, כדי לוודא שאין שינוי ביניהם. במידה וקיים חוסר התאמה בין התוצאות, יש להמתין תקופה ולהגיע לבדיקה לחוזרת.

בחינת עובי הקרנית לניתוח – לבחירת שיטת הטיפול העדיפה עבורך

ניתוח להסרת משקפיים בלייזר כולל שיוף של הקרנית, המוביל להפיכתה לדקה יותר. לכן חשוב לבדוק מהו עובי הקרנית המתאים לניתוח לייזר ולחשב את עובי הקרנית שיישאר לאחר השיוף, זאת על מנת לוודא שעובי הקרנית יישאר תקין.

החישוב הוא אינדיבידואלי עבור כל אדם, שכן ככל שהמספר במשקפיים גדול יותר – יש צורך בשיוף שכבה עבה יותר. כך שאם המספר משקפיים שלכם גדול, והקרנית שלכם דקה ולא מאפשרת את השיוף הרצוי, לא תתאימו להסרת משקפים בלייזר.

ישנן שתי שיטות שונות להסרת משקפיים בלייזר, כאשר כל אחת מהן מתאימה לעובי שונה של הקרנית.
ניתוח בשיטת LASIK – ניתוח לייזר המתאים יותר לקרנית עבה, נוצר מתלה במרכז הקרנית באמצעות ביצוע פיצול שכבתי עגול, ולאחר הרמתו נוצר משטח בעומק הקרנית שבו מבוצע שיוף בלייזר.
ניתוח בשיטת PRK – ניתוח לייזר המתאים יותר לעובי קרנית דקה, פני הקרנית החיצוניים עוברים תהליך שיוף ישיר ללא הפרדה של המיתלה.

מבנה הקרנית – עלול לדחות את ביצוע הניתוח

לא תמיד עובי ומבנה הקרנית הוא אחיד. מיפוי ממוחשב של הקרנית מאפשר לנו לבחון את הטופוגרפיה של הקרנית ולראות האם הוא מתאים להסרת משקפיים בלייזר. במקרה שמבנה הקרנית אינו אחיד, אותו אדם לא יתאים להסרת משקפיים בלייזר.

לפני הניתוח, אנו מבצעים את בדיקת WaveFront, האוספת מידע כולל אודות המבנה הקדמי והאחורי של הקרנית והמבנה האופטי הכולל של כל העין. בדיקה זו מתבצעת בעזרת התוכנות המתקדמות ביותר בעולם והיא מדויקת בהרבה מבדיקת כל אופטומטריסט ומבטיחה תוצאות מדויקות יותר.

אחת הסיבות לעיוות הקרנית היא השימוש בעדשות מגע. לכן מומלץ להסיר את עדשות המגע למשך כמה שבועות ורק אז לבצע את הבדיקה. ייתכן שהסרת העדשות תגרום לשינוי מבנה הקרנית כך שהיא תתאים לניתוח.

בעיות בריאותיות  – עלולות לעכב את קביעת מועד הניתוח

בנוסף למצבה של הקרנית, ישנם מצבים בריאותיים שונים המשפיעים על העין ומונעים את האפשרות לבצע הסרת משקפיים בלייזר.

בין הנפוצים ניתן למנות מצבי יובש קיצוני בעין, מחלות שונות הפוגעות בקרנית (כמו הרפס, קטרקט), מחלות הפוגעות ברשתית (גלאוקומה או סוכרת) וכן קרעים ברשתית או צלקות בקרנית.

בבדיקת ההתאמה, בודק מומחה קרנית, בודקים תקינות ובריאות העין, וכן בוחן את ההסטוריה הרפואית שלכם ושל בני משפחתכם, על מנת לוודא שאין בעיות בריאותיות העשויות להשפיע על תוצאות הניתוח.

במקרים בהם ניתן לטפל במחלה, מומלץ לטפל במחלה או המצב ורק אחר כך לבדוק התאמה. הטיפול במצב יעלים את הסימפטומים הבאים לידי ביטוי בעין ויאפשרו הסרת משקפיים בלייזר.

הסרת משקפיים בלייזר - עין טל הדסה

לסיכום – חשוב להבטיח לעצמכם בדיקות התאמה מקצועיות

בדיקות ההתאמה שלכם לביצוע הסרת משקפיים בלייזר מורכבות מגורמים רבים, קבועים ומשתנים, הקובעים את התאמתכם להסרת משקפיים בלייזר בשיטה כזו או אחרת.

בממוצע, 1 מתוך 3 נבדקים נמצאים לא מתאימים לניתוח הסרת משקפיים בלייזר, לכן חשוב לבצע בדיקת התאמה קפדנית במרכז רפואי מקצועי שמתמחה בהסרת משקפיים בלייזר, על מנת להבטיח בדיקה מקצועית.

בדיקות ההתאמה בעין טל הדסה מבוצעות על ידי מנתחים מומחי קרנית ובעלי ניסיון עשיר וארוך שנים, על מנת לוודא את התאמתו המלאה של כל מועמד לניתוח.

המנתח בעין טל הדסה לא רק מלווה אותך מהרגע הראשון בבדיקות ההתאמה אלא גם לניתוח לייזר עצמו ועד לבקרות שלאחר הניתוח. בכל שלב ושלב ניתן לשוחח איתו, לשאול שאלות ולהתייעץ. שאלה לפני הניתוח? אחריו? אתה יכול להתקשר ישירות אל המנתח שלך ולקבל מענה. הליווי האישי בעין טל הדסה מבטיח לך שאתה בידיים המקצועיות והקשובות ביותר.

 

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה