טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

בדיקת ראייה: למה חשוב לבצע? מתי? ועל מה כדאי להקפיד?

בדיקת ראייה - עין טל הדסה

קרדיט: shutterstock


בדיקת ראייה מחזיקה במלוא הפוטנציאל לספר לנו מה בדיוק אינו כשורה בעין שלנו, ובכך להתאים פתרונות יעילים שעשויים לשנות את החיים שלנו מהקצה אל הקצה.
ד”ר ניר סורקין, מנתח עיניים ומומחה למחלות קרנית, מסביר אילו סוגי בדיקות ראייה קיימים כיום, מתי הכרחי לבצע את הבדיקות ומהם הדגשים הקטנים בבחירת רופא עיניים, שיכולים לעשות הבדל עצום

מאת: ליאור פרג’

 

ראייה היא ככל הנראה החוש החשוב ביותר לתפקודו של האדם, אבל גם חוש הנחשב למועד לפורענות עקב לא מעט סיבות. מפתח עיקרי לשמירה על בריאות העיניים הוא אבחון בעיות וליקויי ראייה בשלבים הראשונים שלהן, תוך מציאת פתרונות יעילים לתיקון ולשיפור הראייה. בדיקת ראייה היא נקודת ההתחלה בדרך לכך. “בדיקות ראייה בוחנות ברמה הכללית את חדות הראייה, יכולת הראייה המקסימלית שהאדם יכול להגיע אליה ומחלות שונות התוקפות את העין ורכיביה”, מסביר ד”ר ניר סורקין, מומחה למחלות עיניים ולניתוחי קרנית במרכז הרפואי איכילוב ומומחה לניתוחי הסרת משקפיים במרכז עין טל הדסה. “חלק מרכזי בבדיקות הראייה הוא בדיקת מרשם המשקפיים, כלומר, המרשם שיאפשר לאדם בעל ליקוי להגיע לראייה הטובה ביותר האפשרית עבורו – בתקווה שזה יהיה כמובן קרוב יותר לראיית 6/6. בדיקות מרשם מבוצעות בפועל על ידי אופטומטריסטים, בעוד שבדיקות של רופאי עיניים נוטות להיות מקיפות יותר ולכלול התייחסות גם למבנה העין, למחלות ולבעיות שאינן קשורות בהכרח למשקפיים”.

בדיקות עיניים צריכות להתבצע עוד מילדות. “מקובל לבצע בדיקת עיניים ראשונה אצל תינוקות בגיל 12-6 חודשים. בתקופה זו הילדים מטבע הדברים נוטים שלא לשתף פעולה, אולם יש מיומנויות וכלים שיאפשרו לרופאים לקבל תשובות”, מסביר ד”ר סורקין. “לאחר מכן יש לבצע בדיקת עיניים בגילאי שלוש ושש. את הבדיקות מומלץ לבצע על ידי מומחה עיניים לילדים בהכשרתו, או לחלופין רופא עיניים כללי בעל ניסיון רב בביצוע בדיקות עיניים בילדים”.

 

מהן הבעיות העיקריות שעלולות להתגלות בבדיקות אצל ילדים?

“לצד הצורך לבחון את טיב הראייה והאם נדרש מרשם משקפיים עבור הילד – וכיום הרי ניתן להתאים משקפיים לתינוקות ולילדים בגילאים צעירים במיוחד – נדרש ביצוע של בדיקת פזילה, המהווה חלק אינטגרלי מבדיקת ראייה לילדים. פזילה שאינה מאובחנת, כמו גם מרשם משקפיים שלא מטפלים בו, עלולים ליצור מצב של “עין עצלה”. למרות השם “עין עצלה”, מדובר למעשה בבעיה מוחית במסגרתה העין אינה מקבלת את הראייה המיטבית, כתוצאה מהליקוי, כך שהאזור במוח שאחראי על הראייה אינו מתפתח כשורה. לאחר הילדות, המצב מתקבע וקשה הרבה יותר לתקן אותו”.

לגבי מבוגרים, ההמלצה העקרונית היא לבצע בדיקת עיניים אחת לשנה עם ההגעה לגיל ארבעים. “זוהי בדיקה שגרתית, במסגרתה מודדים את הלחץ בעיניים במטרה לאתר את התפתחות מחלת הגלאוקומה, אותה קשה לאתר בדרך אחרת בהיעדר תסמינים ברורים בשלבים הראשונים ברוב המקרים. בדיקה בהרחבת אישונים בוחנת את עצב הראייה, אשר גם הוא עלול להיפגע עקב גלאוקומה ולכן, אף היא הכרחית בגילאים אלו.  במקביל, בוחנים התפתחות של מחלות ובעיות נוספות, דוגמת מחלת הקטרקט, פגיעות ברשתית כגון חורים או קרעים וכן הלאה”.

 

ומה לגבי הגילאים המוקדמים יותר?

“ככלל, אם מרגישים שיש שינוי כלשהו בראייה או מופיעים תסמינים חדשים – כמו הופעת “זבובים” והבזקים של אור – יש לגשת בהקדם לבדיקה של רופא עיניים. בנוסף לכך, אנשים שכבר מרכיבים משקפיים, אולם מרגישים שהראייה שלהם הידרדרה, רצוי שייגשו לאופטומטריסט כדי לראות האם השתנה מספר המשקפיים שלהם, כך שמרשם חדש עשוי לתקן את הבעיה. אם המספר לא השתנה אבל עדיין יש קושי בראייה ותסמינים אחרים, או לחלופין האופטומטריסט מגלה שאין אפשרות להגיע לראייה מקסימלית, יש לגשת לרופא עיניים לאבחון מקיף. אבחון זה עשוי לכלול בדיקת עינית מלאה (לרבות החלק הקדמי והאחורי של העין), הרחבת אישונים, צילומים לאיתור אי סדירות של הקרנית, בדיקות עזר לאזורים ולחלקים שונים בעין ועוד”.

“יש מחלות כרוניות, לא רק של העין, שחיוני לבצע לגביהן מעקב עיני סדיר. לדוגמא, על הסובלים מסוכרת לבצע בדיקת ראייה אחת לשנה, כולל הרחבת אישונים, כדי לראות שאין פגיעה ברשתית. מטופלים עם קוצר ראייה גבוה, מומלץ שיעברו אחת לשנה – בכל גיל – בדיקת עיניים כולל הרחבת אישונים, כדי לוודא שאין קרעים ברשתית. הסיכון לבעיות אלה ולהיפרדות רשתית גבוה יותר אצלם. גם כאשר מבצעים ניתוח לייזר ונפטרים מהמשקפיים, עדיין יש צורך לבצע את הבדיקות כי הרשתית אינה משתנה בעקבות הניתוח ועדיין נמצאת בסיכון מוגבר”.

 

חשיבות בדיקות הראייה לפני ניתוחי לייזר להסרת משקפיים

בדיקות הראייה מקבלות מטבע הדברים את התפקיד המרכזי בקביעת הפתרונות האפשריים לשיפור המצב באדם מסוים: החל מהתאמה של עדשות מגע, דרך הרכבת משקפיים ועל אחת כמה וכמה במקרה של ניתוחי לייזר, הדורשים תכנון מוקפד, בחירה נכונה של שיטת ניתוח ורמת דיוק גבוהה במיוחד. “יש כמה בדיקות הכרחיות טרם ניתוח לייזר להסרת משקפיים. ראשית, בדיקה של מרשם המשקפיים כדי לראות מהו מספר הליקוי, וחשוב לא פחות – שהמספר יציב לאורך זמן. יש לבצע סדרת צילומים לקרנית על מנת לוודא שהיא בריאה ושעובי הקרנית מספיק לביצוע ניתוח לייזר, מכיוון שהניתוח הופך את הקרנית לדקה יותר. מעבר לכך אנו רוצים לראות שהעין בריאה, שאין יובש עיני קיצוני או הפרעות אחרות שעלולות לשבש את הניתוח”.

“במסגרת הבדיקות, מתאימים את הניתוח למטופל הספציפי. יש סוגי ניתוחים שונים, והדרישות עשויות להשתנות בין המטופלים. כדי לקבל את ההחלטה המושכלת בוחנים את מאפייני האדם, גילו, המקצוע שלו וכן הלאה. כמעט לכל מצב יש כיום פתרון”.

 

 

באילו מצבים תמליץ שלא לבצע את הניתוח לאדם ספציפי?

“חלק מהבדיקות מיועדות לוודא שבטוח לחלוטין לאדם מסוים לבצע את הניתוח. נבחר בניתוח רק כשנהיה בטוחים בכל מאת האחוזים שבטוח לעשות אותו. בערך כרבע עד שליש מהאנשים אינם מתאימים לניתוח, עקב סיבות דוגמת קרנית דקה מדי, קרנית שאינה בריאה ומספר שאינו יציב. לצד זה, ישנן בעיות המתגלות במסגרת הבדיקות, שיש לטפל בהן לפני הניתוח. דוגמה לכך היא יובש בעיניים, שעלול להשפיע על תוצאות הבדיקות, הצילומים וההחלמה מהניתוח – ולכן על אחוזי ההצלחה של הניתוח. באמצעות טיפול מוקדם ביובש מגדילים את אחוזי ההצלחה של הניתוח, הופכים אותו לבטוח יותר ומקבלים תוצאה מדויקת יותר”.

על רקע החשיבות המכרעת של בדיקות הראייה וההתאמה, מדגיש ד”ר סורקין, אין להתפשר במקצועיות של הגורם שמבצע את הבדיקות. “לבצע צילומים כל אחד יכול. האומנות הגדולה ביותר בניתוחי לייזר היא לקבוע מי יכול להתאים לניתוח, ומהי דרך הניתוח האופטימלית עבורו. הכרחי בעיניי שבדיקת מרשם המשקפיים תעשה על ידי אופטומטריסט מוסמך, בעל ההכשרה והניסיון הנדרשים.

“את הבדיקה המקיפה וההערכה לפני הניתוח, וגם בדיקות המעקב אחרי, חשוב שיבצע רופא עיניים. רצוי לבחור רופא עיניים שתת המומחיות שלו היא קרנית או המקטע הקדמי של העין. הסיבה העיקרית היא שהסיבוכים לאחר הניתוח הם נדירים, אבל קיימים. הם דורשים היכרות וטיפול מהיר בהם במידת הצורך. רק רופא עיניים מנוסה, שעבר הכשרה מתאימה, יוכל לזהות את הסיבוכים ולפעול בהתאם”.

 

 

ד"ר סורקין מבצע בדיקת ראייה - עין טל הדסה

ד”ר ניר סורקין בבדיקת ראיה, באדיבות מרכז עין טל הדסה

 

ועד כמה חיוני שאותו מומחה ילווה את המטופל לכל אורך התהליך?

“לתפיסתי, מומלץ מאוד שאותו רופא יבצע את בדיקות ההתאמה, הניתוח עצמו ובדיקות המעקב לאחר מכן. הליווי האישי נותן ביטחון למטופל ומאפשר לשפר את טיב הסיוע. ברגע שהרופא מכיר את העין ומאפייניה, ואת המטופל טוצרכיו, הוא יכול לספק רפואה אופטימלית. חשוב לציין במאמר מוסגר שבמרכז עין טל הדסה, הרופא המנתח הוא שמבצע את כל הביקורות, לפני ואחרי הניתוח”.

 

לשיחת ייעוץ וליצירת קשר לחצו

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה