טובי המנתחים? ברור! הסרת משקפיים בלייזר

לא רק גזר: כיצד תזונה נכונה שומרת על בריאות העיניים שלכם?

כשהיינו ילדים סיפרו לנו שאכילת גזר מועילה לעיניים, כאשר הטענה הזו תמיד הייתה מלווה בהלצה הקבועה –  האם ראיתם פעם ארנב עם משקפיים? בין אם מדובר בבדיחה חינוכית או בעובדה מדעית, זו הייתה אחת הפעמים הראשונות בהן כילדים נתקלנו בנושא התזונה הנכונה.

כיום, אחרי שגדלנו, אנו יודעים שתזונה נכונה היא אחד הגורמים החיוניים לשמירה על בריאותנו, מכיוון שהיא מספקת לגופנו את כל החומרים להם הוא זקוק על מנת לגדול ולחדש את עצמו.

דבר נוסף שגילינו במהלך השנים, הוא שככל שאנו מתבגרים, כך הגוף שלנו מתקשה לחדש את התאים השונים, וכך כולנו מגיעים לשלב בחיינו בו אנו עדים להזדקנות של העור, להחלשות העצמות וגם להדרדרות הראייה, הנובעת מניוון מקולרי בעקבות הגיל (AMD).

אנו לא יכולים לעצור את ההתבגרות, אך אנו יכולים לסייע לגוף לחדש את תאיו ולהאט את התקדמות התהליך באמצעות הקפדה על תזונה נכונה.

מהם החומרים הנחוצים לגוף על מנת לשמור על בריאות העין ועל ראייה טובה, ואילו מזונות אנו צריכים לצרוך על מנת לספק את המרכיבים האלו לגופנו?

רכיבי התזונה החיוניים לשמירה על בריאות העין מתחלקים לארבע קבוצות עיקריות:

ויטמינים נוגדי חמצון

קבוצות הוויטמינים A, C ו-E מכילות נוגדי חמצון המסייעים בשמירה על בריאות התאים והרקמות בעין. ויטמינים נוגדי חמצון ממלאים תפקיד מרכזי בבריאות העיניים בכך שהם עוזרים בהאטת התקדמות התהליך המוביל לניוון מקולרי ולהדרדרות הראייה בעקבות הגיל. בנוסף, ויטמין C נחשב גם כמקטין את הסיכון לפתח קטרקט.

היכן נמצא אותם?

ויטמינים נוגדי חמצון נמצאים בירקות ירוקים עליים – ובשפע. ניתן למצוא אותם גם בתירס, דלעות וקישואים מסוגים שונים, פלפלים כתומים וגם בירקות כמו קיווי, וענבים אדומים וירוקים.

ויטמינים נוגדי חמצון

קרוטנואידים

הקרוטנואידים היא קבוצת נוגדי חמצון הכוללת את הלוטאין והזיאקסנתין.

גם הם, כמו ויטמינים נוגדי החמצון, מקטינים את הסיכון למחלות עיניים כרוניות ומאטים את התקדמותם של תהליכים המובילים לניוון מקולרי בעקבות הגיל .

היכן נמצא אותם?

כמו כל שאר הוויטמינים נוגדי החמצון, גם את הלוטאין והזיאקסנתין נמצא בירקות הירוקים העליים כמו תרד ופטרוזיליה. בנוסף, כרוב הקייל (סוג של כרוב מסולסל), שנחשב לאחד ממזונות העל, הוא אחד המקורות העשירים ביותר הקיימים בטבע ללוטאין.

מקור נוסף לקרוטנואידים הוא פירות וירקות שונים המקבלים את צבעם העז מהקרוטנואידים המצויים בהם. בקבוצה זו ניתן למצוא את התירס, קיווי, דלעות, קישואים, ענבים אדומים וירוקים ופלפלים כתומים.

מקור מומלץ נוסף, ואולי אף הטוב ביותר לצריכה של ללוטאין וזיאקסנתין, הוא חלמון הביצה, העשיר בקוטנואידים המעניקים לו את צבעו הכתום.

אומגה 3

אומגה 3 הוא שם כללי לתת קבוצה של חומצות שומן בלתי רוויות. לצריכה של אומגה 3 השפעות בריאותיות חיוביות, ובשל כך היא משמשת כתוסף תזונה נפוץ.

לאומגה 3 תפקיד מרכזי בהתפתחות הראייה של תינוקות וילדים. ואילו אצל מבוגרים, תזונה דלה באומגה 3 מקושרת למחלות עיניים וניוון מקולרי וכן לתסמונת העין היבשה, מצב שמשפיע על ייצור הדמעות בעין.

היכן נמצא אותה?

חומצת אומגה 3 נמצאת בעיקר בדגים. בעיקר דגי מים קרים כגון סלמון, טונה ומקרל, העשירים באומגה 3 ומהווים מקורות מצוינים לחומצת שומן זו.

כיצד תזונה נכונה שומרת על בריאות העין?

מינרלים

המינרלים אבץ ונחושת מהווים מרכיב המשלים את פעולתם של הוויטמינים נוגדי החמצון. המינרלים אבץ ונחושת מסייעים לגוף לספוג את חומרי ההזנה והוויטמינים, וכמויות גדולות של ויטמינים נוגדי חמצון בשילוב עם אבץ ונחושת יכולים לסייע בהאטת התקדמותה של מחלת ה-AMD.

היכן נמצא אותם?

המזון העיקרי בו ניתן למצוא אבץ בכמות משמעותית הוא בשר בקר, המכיל את הכמות הגדולה ביותר של אבץ למנה. אבץ נמצא גם בעוף, קטניות, אגוזים ודגנים מלאים, וכן בחלב ומוצריו.

 

ניתן לראות כי יש מגוון מזונות שונים אשר יכולים לספק לנו את הרכיבים התזונתיים החשובים לשמירה על בריאות העיניים. הכנסת מזונות אלו לתזונה היומיומית תסייע לכם בשמירה על בריאות העיניים, ותתרום לבריאותכם הכללית.

 

ליצירת
קשר עם עין טל הדסה,

חייגו
*5023

או השאירו את פרטיכם ונציגינו ישובו אליכם:

* שדות חובה